Ta strona używa plików cookie!
close

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe służb mundurowych w Strzelinie

Data dodania: 3 czerwca 2016 r.
Miejsce zdarzenia:

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie wraz z funkcjonariuszami Zakładu Karnego w Strzelinie, f-szami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie i służbami medycznymi przeprowadzili ćwiczenia dowódczo-sztabowe pn. „Ścigany 2016” na terenie miasta Strzelina a zaczęło się na terenie Zakładu Karnego w Strzelinie.

       Ćwiczenia miały za zadanie między innymi: doskonalenie kadry kierowniczej w organizacji i kierowaniu podległymi funkcjonariuszami, doskonaleniu koordynacji, procedur i algorytmów postępowań w takich przypadkach. Ponadto doskonalenie umiejętności współdziałania ze środkami masowego przekazu.

 

       Scenariusz ćwiczeń przewidywał następujący przebieg:

Na terenie Zakładu Karnego w Strzelinie w pomieszczeniach pralni dwóch skazanych pracujących podczas prania wyrobów włókienniczych rozszczelnił się pojemnik z chemicznym preparatem gdzie dwóch skazanych doznaje oparzeń ciała. Na miejsce została wezwana Straż Pożarna celem zneutralizowania substancji oraz pogotowie ratunkowe celem przetransportowania poparzonych skazanych do Strzelińskiego Centrum Medycznego.

       Podczas konwoju karetką jednego ze skazanych na parkingu placówki medycznej konwojowany dokonuje obezwładnienia i sterroryzowania ostrym narzędziem kierowcy karetki oraz f-sza zakładu karnego wyrzuca z pojazdu sanitariuszy i f-sza i udaje się w kierunku miasta celem wyjazdu z niego i ucieczkę.

Dyżurny zorganizował działania pościgowe za uprowadzoną karetką pogotowia policjanci będący w służbie podjęli pościg za pojazdem medycznym gdzie na ul. Kazimierza Wielkiego był wystawiony posterunek blokadowy w formie policjantów i urządzenia typu kolczatka i w rezultacie karetka została zatrzymana wjeżdżając do rowu. Porywacz (skazany) w wyniku postrzału z broni palnej przez policjanta został ranny i został przewieziony do Strzelińskiego Centrum Medycznego celem opatrzenia. Karetka została zabezpieczona na parkingu strzeżonym do dyspozycji policji.

Wszystko skończyło się bezpiecznie.

 

W ćwiczeniach wzięło udział: 16 policjantów, 16 strażaków i 16 f-szy służby więziennej i strażnicy miejscy ze Strzelina.

 

 

Asp. sztab. Ireneusz Szałajko

 

 

Załączniki

$esc.html($item.icon)

152 MB

Galeria

Powiązane wiadomości