Ta strona używa plików cookie!
close

Żyj Bezpiecznie

Data dodania: 30 grudnia 2015 r.

APEL DO MIESZKAŃCÓW POWIATU STRZELIŃSKIEGO

Jesień to bardzo niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmiana aury powoduje znużenie organizmu i wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu co powoduje większą koncentrację wzroku. Powinniście być bardziej świadomi takich zagrożeń.


Możliwe opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia nie sprzyjają kierującym. Droga hamowania niebezpiecznie się wydłuża. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu.

Apelujemy, by nie przekraczać dopuszczalnej prędkości oraz zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej.

Jesienią coraz szybciej zapada zmrok, dużą rolę odgrywają wówczas odblaski. Według nowych przepisów obowiązek używania tych błyszczących elementów dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu, po drogach mieszczących się poza obszarem zabudowanym.

Mieszkańcy, kontrolujcie światła w samochodzie, dbajcie o czystość szyb, czy sprawność wycieraczek. Przede wszystkim apelujemy jednak o rozwagę, rozsądek i postępowanie zgodnie z przepisami prawa no i pamiętajcie o zmianie opon na zimowe które mogą Wam podczas jazdy uratować nawet życie.

Zbliża się okres przedświątecznych zakupów, na targowisku w Strzelinie oraz sklepach jest wzmożony ruch klientów. Tam też pamiętajmy o tym, jak bezpiecznie robić zakupy nie dając się okraść kieszonkowcom.

-Trzymajcie dokumenty i pieniądze przy sobie najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania.
-Nie zostawiajcie nawet na chwilę swojego roweru bez zapięcia,
-Nie zostawiajcie nawet na chwilę toreb z zakupami bez kontroli,
-Zamykajmy swoje mieszkania i domy po wyjściu z nich nawet na chwilę wychodząc do sklepu, dłuższe noce i szybko zapadający zmrok sprzyja złodziejom.

Obowiązkowe odblaski dla pieszych.

Przypominamy, że od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

asp. sztab. Ireneusz Szałajko